ODROBINKY ZO ŽIVOTA SVÄTÝCH HRDINOV
Stalo sa to pred 70 rokmi ...
Vieš, čo sa stalo 13. októbra 1917?
V ten deň sa udialo posledné zo série zjavení Panny Márie vo Fatime. Azda si už počul o týchto udalostiach.
V maličkej portugalskej dedine Fatima sa šesť ráz zjavila Panna Mária trom chudobným pastierikom Lucii, Hyacinte a Františkovi.
Bolo to v roku 1917, kedy zúrila strašná prvá svetová vojna a kedy sa pripravovala krvavá revolúcia v Rusku.
Panna Mária priniesla v tomto dramatickom historickom období ľuďom posolstvo od Boha, ktoré by sa dalo zhrnúť do dvoch bodov pokánie a modlitba.
Čo je to pokánie - vieme.
A tak isto vieme, čo je modlitba.
No vieme aj to, akú modlitbu si Pán Boh od nás praje? Najprv počúvajúcu. Nejde nám o nejaké mechanické odriekanie naučených formuliek. V tichu by sme sa mali snažiť zachytiť to, čo nám Boh hovorí. A on hovorí osobne každému zvlášť. I tebe... Takáto modlitba – rozjímavá – ťa povedie k uvažovaniu nad Božím oslovením, ale aj ku konkrétnemu rozhodnutiu čo robiť a ako žiť, aby si splnil to, čo chce Boh. A po tomto počúvaní sa aj ty prihovor Bohu a porozprávaj mu, čo ťa trápi, čo ťa teší i to, ako sa chceš namáhať, aby si mu urobil radosť.
Viem, že ti ranná aj večerná modlitba robí problémy.
A asi viem aj prečo!
Možno i preto, že tvoja generácia je poznačená technikou. Aj sa jej hovorí „technická generácia“... Vidieť to najme na častom a dlhom pozeraní televízie či na hodinách presedených pri počítači.
Tvoja generácia má mnoho rôznych „koníčkov“, ktoré ťa už od rána stále do niečoho ťahajú, a preto niet času na uvažovanie.
Fyzik Niels Boohr to povedal svojmu „upracovanému“ asistentovi, ktorého našiel robiť v laboratóriu pokusy aj v nedeľu večer, takto: „Človeče, keď toľko pracujete - kedy potom rozmýšľate?!“
Nechcel by si byť viac sebou, uvažovať (aj nad týmito „Odrobinkami“) a stávať sa tak hrdinom všedných dní?
Ponúkam ti preto tieto ranné zamyslenia, ktoré sme viacerí pre vás mladých pripravili a nazvali sme ich „Odrobinkami zo života svätých hrdinov“.
Prečo sme zvolili práve takýto názov? Skús si vyhľadať v evanjeliu citát Mk 6, 41-43 a iste pochopíš...
„Odrobinky“ sú akýmsi návrhom rozjímavej modlitby. Ty už určite vieš, že Cirkev veľmi odporúča denné rozjímanie o Božom slove (Božie slovo = Sväté písmo = Biblia).
A aj „Odrobinky“ možno považovať za biblické, lebo – ako hovorí Sv. František Saleský – „životy svätých, to je evanjelium v praxi“.
Dostávate teda do rúk „živé evanjelium“, z ktorého by ste si mali každý deň čítať.
Ako na to?
– Ráno, len čo sa upravíš, nájdi si nerušené miesto a niekoľko minút voľného času.
– Zaujmi úctivý postoj (môžeš stáť alebo kľačať), sústredene sa prežehnaj a pomodli Otčenáš a Zdravas.
– Potom sa poďakuj Pánu Bohu za ochranu počas noci. Predlož mu celý nastávajúci deň, popros ho o pomoc pre seba aj pre svojich blízkych a od Ducha Svätého si vypros múdrosť do rozjímania.
– Napokon si otvor „Odrobinky“ a veľmi pozorne si prečítaj text, ktorý prislúcha danému dňu. Životopisy sú zoradené chronologicky, tak, ako ich nájdeš v liturgickom kalendári. V úvode každého z nich máš stručnú informáciu o svätcovi, ktorá vychádza z historických prameňov.
– V ďalšej časti sa opisuje nejaký príbeh zo života tohoto svätca.
– Potom nasleduje krátke zamyslenie a modlitba, ktoré by si si mal zvlášť pozorne prečítať. Pouvažuj o ňom, porovnaj pri tom seba s týmto svätcom a zamysli sa nad tým, ako by si sa mu mohol pripodobniť. Duch Svätý ti určite vnukne, čo by si mal podľa príkladu opisovaného hrdinu vo svojom živote zmeniť, napraviť, vylepšiť...
– Na záver tejto úvahy si daj predsavzatie do dňa. Malo by byť veľmi jednoduché a ľahko splniteľné; veď Pán Boh má rád veľkosť v maličkostiach.
– Poslednú časť textu tvoria práve návrhy na predsavzatia, aké si dávali už pred tebou iní mladí ľudia, ktorí z týchto „Odrobiniek“ rozjímali dávnejšie. Možno ti to pomôže sformulovať si vhodné predsavzatie akoby „šité“ na teba.
– Bude veľmi užitočné, ak si ho zapíšeš do zvláštneho zošita, do ktorého si aj zaznačíš, ako sa ti podarilo predsavzatie splniť.
– A úplne na koniec rannej modlitby a rozjímania sa úctivo prežehnaj a s chuťou vykroč do nového dňa.
– Potom ti zostáva už len jedno - v priebehu dňa splniť predsavzatie...
– Pri večernej modlitbe sa vráť k rannému rozjímaniu. Odporúčal by som ti, aby si sa večer úprimne porozprával a pomodlil s jedným z rodičov. Zamyslite sa spoločne, ako si prežil celý uplynulý deň. Porozmýšľaj, či sa ti podarilo splniť predsavzatie a v akej situácii to bolo. Zhodnoť si, čo sa ti podarilo a čo nie vo vzťahu k Bohu, k ľuďom i vo vzťahu k sebe samému. Do zošita si môžeš zapísať aj iné postrehy zo dňa. Tieto poznámky ti môžu byť pomôckou pri príprave na sviatosť pokánia.
– Večerné zastavenie uzavri modlitbou. Nemal by tu chýbať Otčenáš, Zdravas a tvoj vlastný príhovor k Bohu. Úprimne mu povedz, za čo mu chceš poďakovať, za čo ho odprosuješ a predlož mu aj prosby za seba a iných ľudí.
– Nezabudni si vzbudiť dokonalú ľútosť nielen nad hriechmi uplynulého dňa, ale aj nad hriechmi celého svojho života. Veď nikto z nás nemá istotu, či sa zobudí aj do ďalšieho rána. Ak si niečím urazil rodičov alebo súrodencov, popros aj ich o odpustenie.
Po takomto ukončení dňa budeš môcť pokojne spať.
Bol to dlhý úvod, však?!
Veď už končíme, ba vlastne začíname!
S chuťou do toho!
Vezmi a čítaj a bude z teba Augustín XXI. storočia, ktorý sa obráti, modlí a pomocou tohto sa stane hrdinom, väčším ako všetci tí športoví, filmoví...
Prajem ti, aby si mal zo dňa na deň väčšiu radosť z toho, že si chlapcom, dievčaťom – kresťanom – a staneš sa svedkom o Ježišovi Kristovi pre svoju generáciu.
Poznámka pre rodičov:
Každé rozjímanie má krátky historický úvod, ktorý je určený viac pre vašu informovanosť, milí rodičia. Pre deti je podstatný príbeh a krátka úvaha o svätcovi.
__________