22. nedeľa v cezročnom období rok „B“

Správne pochopiť je dôležité pri počúvaní, pri písaní aj pri práci.

Aj preto sa hovorí, že sa nechápe na spôsob toho, kto hovorí, ale toho kto počúva.

Pri písaní, ako záleží na správnom umiestnení hoci iba jednej čiarky:
Kráľ nariaďuje prepustenie väzňa a pisár to zapíše a potvrdí pečaťou.
Kráľ: Prepustiť, nie obesiť!
Pisár: Prepustiť nie, obesiť!

Pri práci: Niekto si kúpil jednonápravový malý traktor na prácu v záhrade a na poli. Mal k tomu pluh a iné doplnkové náradie. Vo videu na YouTube videl, ako iný majiteľ takého traktora položil pluh do brázdy a traktor oral sám. Myslel, že aj jemu to tak pôjde. Skúšal u seba, nešlo to. Možno je problém v pôde. Skúšal u susedov, nešlo to. Vždy sa veľmi narobil, aby ho v brázde udržal, a aby aj dačo urobil. Asi to bude pokazené. Hovoril o tom pri chlapoch a tí mu poradili odborníka, ktorý také traktory opravoval.

Ten mu hovorí – nie je to pokazené. Viete, ako sa kedysi oralo na koňoch? Ku pluhu boli aj kolieska a na nich retiazky. Tie boli na to, aby nastavili pluh na správnu šírku, hĺbku brázdy a smer. Tak treba sj pluh pri traktore nastaviť. A určite to pôjde.

A po jednej sezóne nastavovania a skúšania to skutočne išlo. Traktorček vedel držať brázdu sám.

O tomto nám hovorí dnešné Božie slovo. Po prvom hriechu máme našu ľudskú prirodzenosť porušenú – rozštelovanú. Píska to, vŕže to, ale nejde to poriadne.

Nerozumieme písanému textu a aj jednoduchý text často ľudia považujú za formulár pre doktorov. A neraz si ho musíme prečítať niekoľko krát, aby sme pochopili.
Ale ani navzájom si nerozumieme. Buď preto, že počúvame s predpokladaním úmyslu prečo to hovorí, alebo nedopočúvame, lebo “vieme” čo chce povedať.

Skrátka to nefunguje.

V prvom čítaní počujeme: “A teraz, Izrael, počúvaj prikázania a ustanovenia, ktoré vás učím, a zachovávajte ich, aby ste žili a vošli do krajiny, ktorú vám chce dať Pán, Boh vašich otcov, do vlastníctva.
Nepridáte nič k slovu, ktoré vám hovorím, ani z neho neuberiete! Zachovávajte prikázania Pána, svojho Boha, ktoré vám ja dávam.”
Lebo len vďaka nim budete múdri a rozumní.
Toto je starý zákon. Ale zo správneho chápania zostalo len torzo. To dôležité sa vytratilo.

Či to takto nie je? Veď čo čítame v evanjeliu? Ku Ježišovi prišli farizeji a zákonníci z Jeruzalema. A vyčítali Ježišovým učeníkom nedodržiavanie zvykov o obradnom očisťovaní. Ale už to boli len zvyky. Už pritom nešlo o očisťovanie srdca od nelásky, ktorá sa môže na človeka nachytať pri starosti o živobytie.

O čo ide nám? V čom sú naše priority? Ako sa snažíme pochopiť Boha, ktorý nás učí cez svoje Slovo.

A ako sa snažia chápať manželia navzájom? Dopočúvať sa?
Ako sa snažia chápať svoje deti? Tak potom chápu deti svojich rodičov.

Ako sa snažíme chápať pápeža, biskupov a kňazov, ktorý nám podávajú Božie Slovo. A ak sa nám zdá, že to, čo učia nám nedáva zmysel, snažíme sa pýtať?

Takto by sme mohli budovať krajší svet vykúpených Božích detí.