6. veľkonočná nedeľa rok „C“

Jn 14: Ale Tešiteľ, Duch Svätý naučí vás všetko…

V mladosti roky chodíme do školy, potom mávame nad hlavou vysvedčeniami a diplomami... Som vyučený, študovaný, pripravený na život! Školu som vychodil. Raz za pár rokov sa do tej školy možno i na chvíľu vrátime a sadneme do starej lavice, ale iba preto, aby sme si nostalgicky zaspomínali na staré študentské časy...

Existuje však aj škola, do ktorej treba chodiť celý život. Pozýva nás do nej sám Ježiš Kristus. Do školy Ducha Svätého. Hovorí: „Ale Tešiteľ, Duch Svätý, naučí vás všetko.“ Ako tomu rozumieť?

Byť kresťanom, znamená byť Kristovým učeníkom. Vieme, že ich mal 12 najbližších a 72 ďalších. Chodili s ním po Palestíne. Ale Ježiš už nie je telesne na zemi. Po nanebovstúpení žije v sláve svojho Otca. A jeho učeníkmi máme byť teraz my. No on to vymyslel dobre. Keby ostal tu, viazaný na čas a obmedzený priestorom, mali by sme to ťažšie. Poslal nám preto svojho Ducha a ten nás môže učiť pravde a viesť cez križovatky života stále, bez obmedzení, všade. „Pošlem ho k vám! Nenechám vás ako siroty“ – ubezpečuje nás Kristus. On po svojom fyzickom odchode z tohto sveta, po nanebovstúpení, posiela miesto seba Ducha Svätého, tretiu Božskú osobu a Duch v nás bude mocne pôsobiť až do konca sveta. Pán nesľubuje, že život bude len zábava a relax, ale sľubuje, že vo všetkých skúškach bude s nami ako zdroj pokoja, vyrovnanosti a lásky. On neodstraňuje všetky prekážky z cesty, ale dáva silu ich prekonať. Nič lacné, bez námahy, ale zato pravé, hodnotné a vedúce k šťastnej večnosti. Ponúka nový život v Duchu Svätom.

Ako je to so mnou? Poznám Ducha Svätého? Mám skúsenosť s Ježišovým Duchom? Takú osobnú? Učiteľ Cirkvi, sv. Irenej z Lyonu, v spise Proti herézam, kde bojoval proti bludom gnostikov, vysvetľuje, že duchovný človek nie je ten, ktorý má veľké znalosti a akési tajomné poznanie Boha, ale ten, kto má Ducha Svätého. Duchovný človek sa teda podľa Ireneja „skladá“ z tela, duše a Ducha Svätého. Ako sa teda otvoriť pre tento veľký Ježišov dar? Ako vstúpiť do školy Ducha Svätého? Môže nám pomôcť týchto päť oblastí:

  1. modliť sa o svetlo Ducha vo chvíľach rozhodovania
  2. cvičiť sa v citlivosti na vnímanie vnuknutí Ducha Svätého v bežnom dni
  3. prijímať podnety z Božieho slova cez jeho čítanie a meditovanie
  4. poslušnosť hlasu svojho svedomia, lebo v ňom Duch pôsobí a orientuje nás
  5. so živou vierou prijímať sviatosti

V roku 2021 vyšla nová kniha Bůh své bitvy neprohráva. V nej karmelitán, páter Vojtěch Kodet opisuje svoju silnú skúsenosť s dotykom Ducha Svätého: On pochádzal z veriacej rodiny, pokrstený, pobirmovaný, modlil sa, chodil poctivo do kostola, miništroval, dokonca sa pripravoval na kňazstvo. Ale niečo tomu stále chýbalo, to osobné zakúsenie Boha a jeho lásky. Raz, ako študent teológie, bolo to ešte za socializmu, zúčastnil sa modlitbe v jednej tajnej modlitbovej skupinke. Zrazu prežil intenzívne naplnenie Duchom Svätým. „Mal som pocit, že mi horí srdce“ hovorí. „Pocítil som hlboký pokoj a radosť z Boha. V mojom živote sa veľmi veľa zmenilo. Začalo ma oslovovať Božie slovo. Stalo sa pre mňa živým, usvedčovalo ma z hriechu a zároveň tešilo. Začal som vidieť svoj doterajší život v inom svetle. Dôsledkom môjho obrátenia potom bolo, že som každú voľnú chvíľu čítal Bibliu. Začal som sa modliť, ako som sa nikdy predtým nemodlil. Začal som spoznávať svoju hriešnosť. Duch Svätý vo mne pôsobil. Mal som vtedy 25 rokov.“

Pápež sv. Ján Pavol II. vo svojej encyklike o Duchu Svätom Dominum et vivificantem píše: Duch Svätý prichádza do ľudského srdca spolu s modlitbou. Duch Svätý je naozaj darom pre každého, kto je smädný po Bohu, túži po jeho pomoci a prosí o to v modlitbe. Brat, sestra, otvor si srdce pre tento Ježišov dar. Vstúp do školy Ducha Svätého, vek nerozhoduje. Aj tvoja duchovná obnova a premena môže začať práve obnovou života modlitby.