1. pôstna nedeľa rok „C“

Popolcovou stredou sme začali pôstne obdobie. Je to veľmi vhodný čas na obnovenie a upevnenie nášho vzťahu s Bohom prostredníctvom každodennej modlitby, prejavom pokánia a skutkami bratskej solidárnej lásky. Je to pre nás aj čas milosti, aby sme sa mohli zastaviť, uvedomiť si, ako žijeme, kam kráčame a či naozaj Boh je v našom živote na prvom mieste. Pôst je vhodný čas, aby sme v hluku dnešného globálno-technického sveta mali odvahu ísť na púšť, zastaviť sa a počúvať hlas Otca, ktorý sa nám chce prihovoriť. Pri tomto všetkom si musíme dávať veľký pozor na neprajníka nášho šťastia – diabla. On bude všetko robiť, aby nás odlákal z cesty, ktorú nám ukázal Otec, aby zmaril plán, ktorý má s nami Pán. Aby sme zvládali všetky tie nápory, pokušenia, majme odvahu sa dobre započúvať do dnešného Božieho slova.

Pán Ježiš je pokúšaný na púšti. V prvom pokušení diabol navrhuje Ježišovi, aby premenil kamene na chlieb, a tak utíšil svoj hlad. Ježiš odpovedá, že človek síce žije z chleba, ale nielen z chleba: Bez odpovede na hlad po pravde, na hlad po Bohu, niet pre človeka spásy. V druhom pokušení diabol navrhuje Ježišovi vybrať sa po ceste moci. Vynesie ho do výšky, aby mu ponúkol vládu nad svetom – ale toto nie je Božia cesta. Ježiš dobre vie, že svet nezachráni ľudská moc, ale len sila kríža, pokory a lásky. V treťom pokušení mu diabol navrhuje, aby sa hodil z jeruzalemskej chrámovej veže a dovolil, nech ho Boh zachráni prostredníctvom svojich anjelov – aby urobil niečo senzačné, čo by otestovalo aj samotného Boha. Odpoveďou však je, že Bohu nemožno vnucovať naše podmienky: On je Pánom všetkého. Čo je jadrom všetkých troch pokušení, ktoré Ježiš zažíva? Je to snaha riadiť Boha, urobiť z neho nástroj, použiť ho pre vlastné potreby, pre vlastnú slávu, pre vlastný úspech. A teda – v podstate – je to snaha postaviť seba samého na miesto Boha, a potom ho celkom odstrániť zo života, akoby bol nadbytočný.

Ježiš víťazí nad diablom a tak nám ukazuje aj spôsob, ako odolávať nepriateľovi našej spásy. Nedáva sa s ním do dialógu, ale mu odpovedá iba Božím slovom a tak odráža útoky Zlého. Pápež František nám to iba potvrdzuje: „Ježiš jasne odmieta všetky tieto pokušenia a opakovane potvrdzuje pevné odhodlanie nasledovať cestu stanovenú Otcom, bez kompromisov s hriechom a s logikou sveta. Všimnite si tiež, ako Ježiš odpovedá. Nerozvíja so satanom dialóg, ako to urobila Eva v pozemskom raji. On dobre vie, že so satanom nemožno viesť dialóg, pretože je veľmi ľstivý. Preto sa Ježiš namiesto dialógu rozhodne hľadať útočisko v Božom slove a reagovať silou tohto slova. Pamätajte si toto: V čase pokušení, vtedy, keď sme pokúšaní, nijaké argumentovanie so satanom, vždy sa bráňme Božím slovom! To nás zachráni.“

Drahí bratia a sestry, pokúšania boli a vždy budú. Nie sú preto, aby sme hrešili, padli, ale aby porástla naša osobná viera a láska k Otcovi, ktorý nás nikdy neskúša nad naše sily. On pri skúškach dáva aj pomoc. Z dnešného Slova nám to jasne ukázal. Je to Božie slovo, ktoré je účinnou zbraňou proti Zlému. Nepodceňujme diabla! Buďme odvážni, silní a vytrvalí denne brať do rúk Pánovo slovo, uvažovať nad ním, ale hlavne podľa neho žiť. Nech nám Mária, ktorá bola pozorná pri počúvaní Božieho slova, vyprosí ochotu počúvať jej Syna a robiť všetko, čo nám povie, pre záchranu našej duše.