Svätý Ján Pánov predchodca


Bol ešte chlapec, keď odišiel na púšť, svätý odvážlivec: odev z ťavej srsti, kožený pás na bedrách, bývanie pod holým nebom, kde treba vystáť chlad noci, horúčavu dňa, dobu dažďov i presunujúcich sa pieskových mračien. Pokrm: kobylky a poľný med. Jedno je ťažko zohnať, druhé je ťažko zjesť. – Okolo tichá a nemá púšť, samota, dokonalá odlúčenosť od ľudí. Takto sa pripravuje Ján na svoje budúce povolanie.

Kresťanstvo – a najmä služba evanjeliu vyžaduje silných, otužilých ľudí, navyknutých na tvrdosť a odriekanie.

On musí rásť, a mňa musí ubúdať.

(porov. Jn 3, 26–30.)

Krstiteľ týmito slovami povedal veľmi mnoho i mne. Táto jeho veta mi musí byť zákonom pri každom apoštolskom podnikaní. – Ja smiem byť len ako Ján – len Pánovým predchodcom v ľudských srdciach, ktoré on mieni pomocou mňa dobyť a zaujať.

Pánov predchodca Ján bol obranca manželstva, za ktoré v obrane položil hlavu, hoci mal pred sebou také méty, taký apoštolát, byť predchodcom Pánovým.

Išiel tak na obranu manželstva, že stratil pritom hlavu v Herodesovom väzení.

Krajšieho ochrancu našich manželstiev, manželskej jednoty, ako je Ján Krstiteľ, neviem, kde by sme mohli nájsť.

Príbehy

z nášho života

 • Pred nedávnom sa mi ozvala jedna z bývalých kolegýň, ktorá je už na dôchodku. Býva v činžiaku oproti, ale keďže ja som bola dlhšie služobne v...

 • Po dvoch rokoch „cestovnej prestávky“ som koncom októbra cestoval rýchlikom. Túto cestu som najskôr vnímal ako ťažkosť: s kým budem sedieť v kupé...

  Paľo

 • Bol jeden z prvých teplých slnečných dní a spolu s priateľkou sme sa vybrali do záhradky.
  Keby sa tak našiel niekto, kto by ma trochu...

  Mária

 • K piesňam Rogera Hodgsona ma priviedol priateľkin brat Marián na ARE v posledných týždňoch svojho života, prv než zomrel na ALS.

  Mária

 • Vážená pani Kováčová.

  ďakujem Vám za vaše svedectvo milujúcej matky veľmi peknej rodiny - úprimne obdivujem Vás i Vášho manžela, ste...

  I. W.

 • V roku 1997 na Základnej škole na Polianskej ulici v Košiciach bola súťaž o "Cenu riaditeľky školy za šľachetnosť a stálu snahu konať dobro".

  K. R. junior