21. nedeľa v Cezročnom období rok „A“

Poslanie a činnosť.
„Ty si Mesiáš. Syn živého Boha!“

Mesiáš po hebrejsky znamená pomazaný. V gréčtine sa povie kristos.

Pomazaný v židovskom národe (ale aj v iných kultúrach tej doby) znamenal niekto, kto bol vyšším – zväčša kňazom – pomazaný špeciálnym olejom a tým ustanovený do vyššej duchovnej, alebo štátnej služby. Teda - ako prorok, či kráľ.

Druhý význam slovo Mesiáš, Kristus, Pomazaný bol v židovskom národe, vďaka Božiemu zjaveniu, oslovenie pre toho, ktorého Boh sľúbil ľudstvu už v raji, keď prisľúbil, že pošle ľuďom Vykupiteľa, ktorý vyrovná dlh ľudstva voči Bohu, ktorý spôsobili dedičným a svojimi hriechmi. Práve v židovskom národe sa udržiavala najprv ústna a potom aj písomná tradícia a židovský národ toho sľúbeného Vykupiteľa v dobre príchodu Pána Ježiša veľmi očakával. Ako píše Sväté Písmo -bola plnosť časov. Teda keď Peter charakterizoval Pána Ježiša ako Mesiáša, všetkým bolo jasné, že vyznáva, že v Pánu Ježišovi prišiel na svet v raji Bohom prisľúbený Vykupiteľ, Mesiáš – a to pomazaný nie ľuďmi, ale Svätým Duchom – čo bolo zjavné pri krste v Jordáne.

V menách Pomazaný a Vykupiteľ je ukryté poslanie (pomazaný od Boha) a činnosť (vykúpenie ľudstva a zmieranie s Otcom).

Akým spôsobom Pán Ježiš naplnil tieto dve úlohy, už dobre vieme. Prijal poslanie cez to, že prijal ľudskú prirodzenosť v lone Panny Márie, prišiel na svet ako obyčajný, chudobný človek a žil bežným životom 30 rokov.

Potom ako Vykupiteľ tri roky verejne učí ľud o zmysle života a nakoniec utrpením a smrťou na kríži nás vykupuje. Svoje dielo lásky dopĺňa zmŕtvychvstaním, 40- dňovým po-bytom medzi apoštolmi, ktorým práve vtedy dáva tiež poslanie a moc a posiela Ducha Svätého, ktorý dopĺňa až do konca sveta Ježišovu misiu.

Brat, sestra, pri krste sme boli aj my pomazaní svätou krizmou a začlenení do tajomného tela Kristovho – Cirkvi. Teda aj my máme poslanie a činnosť žiť ako Božie deti. Mať Boha za Otca a ako apoštoli ohlasovať evanjelium a pomáhať ľuďom okolo nás nájsť a prijať v Ježišovi svojho osobného Vykupiteľa.

Na tieto dve úlohy dostávame cez sviatosť krstu, ale aj ostatné sviatosti mimoriadnu Božiu pomoc. Nepotrebujeme mať vyštudovanú teológiu. Potrebujeme dobre využívať po-moc, ktorú nám Boh ponúka. S Božou pomocou – cez sviatosti, modlitbu, sväteniny, druhých ľudí, udalosti, naše danosti môžeme dobre prijať poslanie a vyplniť konkrétnou činnosťou podľa Božej vôle svoj život. Každý tam, kde sa nachádza a taký aký je.

Nádherným príkladom je Georg Friedrich Händel. Nemecko-anglický hudobný skladateľ, ktorý žil v rokoch 1685 – 1759. Do 26 rokov v rôznych krajinách kontinentálnej Európy, od 26 roku v Londýne. V roku 1737 – 52 ročný, dostal veľmi ťažkú mozgovú porážku. Ošetrujúci lekár potom, ako ho dostal z najhoršieho, hovorí: „Človeka som zachránil, ale hudobník už skončil.“

Skutočne skladateľ sa dostal do veľkého útlmu. Až kým mu jeho priateľ, libretista (pisateľ textov skladieb – moderne textár) nepriniesol libreto so životom Pána Ježiša. Toto Händla tak zachytilo, že ako 56 ročný sa zatvára v svojom londýnskom byte a po 23 dňoch zložil 260 stránkové oratórium, ktoré nazval Mesiáš. Ako konštatuje iný šikovný textár – Boris Filan, toto dielo sa už za života skladateľa stalo klasikou. Všetci dobre poznáme niektoré časti z neho, napríklad Aleluja. Počas života napísal 46 opier, 32 oratórií, 100 kantát, 152 sláčikových koncertov, 20 organových koncertov a celkovo okolo 600 skladieb. Sám sa po napísaní Mesiáša vyjadril: „Bol som chorobou uväznený sám v sebe a týmto činom som sa oslobodil. Vrátil som sa z podsvetia, aby som zložil to, čo zložiť musím“.

Z jeho rozhodnutia výťažok z uvádzania Mesiáša šiel na podporu tým, ktorí to potrebovali. Týmito peniazmi sa nasýtilo mnoho hladných, oblieklo mnoho chudobných, pomohol mnohým sirotám. Zomrel na Bielu sobotu, 14. apríla 1759 v Londýne. Bol mu vystrojený pohreb so štátnymi poctami, na ktorom sa zúčastnilo viac než 3000 ľudí, a bol pochovaný vo Westminsterskej katedrále medzi najcennejšími ľuďmi Anglicka.

Vidíme tu muža, ktorý svojim darom – hudbou – splnil poslanie i ohlasovanie. Veď takto sa o Mesiášovi dozvedeli a dozvedia aj tí, ktorí by inak o Ježišovi v živote nepočuli. A premenil ho aj na lásku k človeku, cez dobročinnosť, ktorú vykonal úbohým.

Brat, sestra, aj my máme poslanie. Prijmime ho a premeňme na činnosť. Snažme sa tak žiť, aby sme – ako hovorí Händel – urobili počas pozemského života, čo máme. Čo Pán od nás očakáva, aby sme ho uznali aj my za svojho Mesiáša.