Sv. Jozefa, ženícha Panny Márie
Bratia, sestry,
Bratia, sestry,
Izraelský kráľ Sedekiáš, kniežatá i ľud poškvrnili Boží chrám v Jeruzaleme.
Preto Pán Boh dopustil, aby mesto bolo zborené, vydrancované, vypálené, ľud odvlečený do otroctva do Babylonu.
Verní Bohu sa modlili: „Keby som Jeruzalem zabudol na teba, nech mi pravica odumrie, nech sa mi jazyk prilepí na podnebie...“
Po sedemdesiatich rokoch sa splnilo proroctvo Jeremiáša, Pán Boh vnukol novému kráľovi Babylonu Kýrovi, aby nariadil tým, ktorí patria k ľudu Izraela, nech sa vrátia späť do Jeruzalema, nech postavia znovu Boží chrám pre Pána...
Milí bratia a sestry.
Stúpame do vrchov. Občasný pohľad dozadu. Vidíme, ako sa nám krásne rozširuje obzor. Veci v dolinách sa stávajú malými, vzdialenými, získavame nad krajinou rozhľad. Prežívame akýsi pocit oslobodenia, vynorení ponad hmly všedného života.
Mnohé situácie by sme si nevedeli vysvetliť, keby sme nevedeli o diablovi. On je síce neviditeľný padnutý anjel, ale jeho pôsobenie vo svete je zreteľné: vojny, genocídy národov, hladomor, rôzne nespravodlivosti, satanizmus medzi mládežou a v hudbe, správy o posadnutosti... A aj sami dosvedčíme, že vo svojom srdci občas počujeme hlas Zlého. Nazývame to pokušeniami. On síce nemá nad nami moc, ak nesúhlasíme, ale nás chce oklamať, aby sme neverili Bohu, iba jemu. Eve tiež klamal a pôsobil na jej pudy, na jej trojitú žiadostivosť...