Ťažko povedať niečo krajšie o dieťati ako to, čo čítame v Písme o Jánovi: Rástol a mocnel na duchu...
Tým, že rástol, podobal sa ostatným deťom. No tým, že mocnel na duchu, prevýšil, vyjmúc nášho Pána, všetkých.
Tajomstvo tejto výnimočnosti nám prezrádza Evanjelium slovami: Vstúpil do púšte. To znamená do samoty, do jednotvárnosti okolia, do veľkej skromnosti v bývaní, v strave i v obleku.
Vstup do púšte predpokladá silu ducha v podobe odvahy, ale najmä v podobe výdrže. A o Jánovi čítame, že vytrval v púšti až do dňa, keď vystúpil pred Izrael.
A kvôli čomu to všetko?
Odpoveď máme v slovách, ktoré povedal anjel jeho otcovi a ktoré potom Zachariáš vyspieval vo svojom Chválospeve. Mal byť veľký pred Pánom a mnohých v Izraeli obrátiť k ich Bohu. Mal sa volať prorokom Najvyššieho, ísť pred tvárou jeho Pomazaného a pripravovať mu cestu.
Keď Ján vchádzal do púšte, musel už vedieť o tomto svojom poslaní. Otec mu zaiste o ňom rozprával, aby ho naň pripravil. Púšť mala byť teda preňho školou, v ktorej mal nadobudnúť silu ducha, víťaziacu nad túžbami tela.
A tu by sme sa mali opýtať, ako by sa asi vynímali naše pokrvné alebo duchovné deti, keby sme ich postavili vedľa tohto duchovného atléta. Ako by vyzerali so svojimi rozmarmi, komfortnými bývaniami, so svojimi šatníkmi, bohato prikrytými stolmi a so svojimi priateľmi alebo priateľkami... A ako by sme vyzerali vedľa neho my dospelí – veď strom sa pozná po ovocí.
Možno povieme, že Ján mal zvláštne poslanie a preto aj zvláštnu prípravu.
To je pravda, ale či nie je medzi jeho a naším poslaním viac podobnosti ako odlišnosti?
Aj my sme povolaní byť veľkými pred Pánom. Aj my máme byť prorokmi Najvyššieho a pripravovať mu svojím príkladom a slovom cestu do ľudských sŕdc, a tak im zabezpečovať spásu...
Nuž, ale ak je medzi nami a ním toľko podobnosti v poslaní, prečo nie je toľko podobnosti aj v úsilí splniť ho?
Bojíme sa púšte, kúska tej samoty so svojím Bohom, v ktorej sa má v nás ujať a vyklíčiť jeho usmerňujúce slovo? Alebo sa bojíme púšte preto, že by nás obrala o naše naviazanosti na pohodlie, na posedenia s priateľmi pri dobrom jedle alebo príjemných pobaveniach?
Ján rástol a mocnel na duchu...
To je história... Ale nielen história... To je aj Zákon, ktorému sa nám treba podrobiť, ak chceme splniť svoje poslanie a získať si Božiu obľubu a potom aj Božiu odmenu.
Ak rastieme len telom a neskôr už len rokmi, to je málo. Popritom treba zosilnievať na duchu. To však nepôjde bez kúska púšte, bez dennej samoty s Bohom a bez zriekania, ktoré bude od nás vyžadovať táto samota.
Takýto odkaz nám dáva svojím príkladom Zachariášov syn Ján.